Ułatwienia dostępu

Rodziny zastępcze

Ty staniesz się przystanią dla potrzebujących dzieci i otworzysz swój dom,

Dzieci czekają...

 

Wzrasta liczba potrzebujących dzieci, które czekają na bezinteresowną pomoc i na zapewnienie im podstawowych potrzeb. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w ostatnim okresie czasu odnotowało znaczny wzrost liczby dzieci umieszczanych w pieczy zastępczej.

 

 

Rodzina zastępcza to bezpieczne miejsce dla potrzebujących miłości opuszczonych dzieci.


W wielu rodzinach dysfunkcyjnych występuje zaniedbanie, niewydolność wychowawcza oraz uzależnienia, ale to dzieci najbardziej odczuwają te skutki. W wielu takich rodzinach dochodzi do zaniedbań dzieci, przemocy fizycznej, słownej i psychicznej, braku zapewnienia podstawowych potrzeb i opieki medycznej, gdy tego potrzebują. Wielokrotnie dzieci dźwigają na swych barkach więcej niż powinny w swoim wieku, często są rodzicami dla swojego rodzeństwa, utrzymują i dbają o dom, chroniąc dorosłego opiekuna. Takie dziecko posiada obniżone poczucie własnej wartości, nie potrafi radzić sobie z emocjami, gniewem i złością zamknięte w szarym i ciężkim świecie. Nie posiada umiejętności w podejmowaniu decyzji ani podjęciu dialogu z druga osobą. Wzrastanie  w dysfunkcyjnej rodzinie uczy dzieci takiego samego funkcjonowania i powielania wzorców rodziców. Pomimo wielu możliwości instytucji pomocowych i fachowego wsparcia nie zawsze osoba dorosła (rodzic, opiekun) chce pomocnej dłoni. Dziecko w traumatycznych sytuacjach jest bezbronne   i bezradne.

 

Podejmując decyzję o odebraniu dziecka z rodziny biologicznej zawsze głównym powodem i przesłanką jest dobro a niejednokrotnie życie dziecka. Postanowienie o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej może być przejściowe do czasu unormowania się sytuacji rodzinnej lub do osiągnięcia pełnoletniości.

 

Rodzina zastępcza jest formą pieczy, która pozwoli przetrwać dziecku trudną sytuację. Zachęcamy do bycia opiekunem zastępczym - to zawód trudny, który niesie satysfakcję i zadowolenie, nie tylko z dużych sukcesów, ale także z tych małych: uśmiech na buzi dziecka, dobrej oceny w szkole, spokojnego snu.

 

Powiat Nowodworski prowadzi nabór kandydatów na rodziny zastępcze. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Dworze Gdańskim poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych zawodowych i niezawodowych oraz gotowych do założenia rodzinnego domu dziecka.

 

Na terenie Powiatu rośnie liczba dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. Kandydaci na rodziny sprawujące Rodzinną Opiekę Zastępczą muszą spełniać szereg wymagań. W myśl obowiązujących przepisów pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone małżonkom lub osobie nie pozostającej w związku małżeńskim, jeśli spełniają następujące warunki:

  • dają rękojmię należytego wykonania zadań rodziny zastępczej,
  • mają stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i korzystają z pełni praw cywilnych i obywatelskich (nie byli karani),
  • nie są lub nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, nie są ograniczone we władzy rodzicielskiej ani też władza rodzicielska nie została im zawieszona,
  • wywiązują się z obowiązku łożenia na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby, gdy ciąży na nich taki obowiązek z mocy prawa lub orzeczenia sądu,
  • nie są chore na chorobę uniemożliwiającą właściwą opiekę nad dzieckiem, co zostało stwierdzone zaświadczeniem lekarskim,
  • mają odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz stałe źródło utrzymania,
  • uzyskały pozytywną opinię ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

Spełnienie wszystkich w/w przesłanek pozwala ubiegać się o powierzenie funkcji rodziny zastępczej. Szkolenie trwa minimum 60 godzin dydaktycznych i obejmuje m. in. wybrane elementy z zakresu pedagogiki, psychologii, prawa rodzinnego oraz problemów dotyczących rozwoju dziecka wychowanego poza rodziną naturalną. Szkolenie ma również na celu przekazać wiedzę na temat specyfiki pieczy zastępczej oraz jej celu czasowego charakteru.  Koszty szkolenia pokrywa PCPR.

 

Rodzinie zastępczej na każde dziecko, przysługuje miesięczne świadczenie na pokrycie kosztów jego utrzymania. Dodatkowo dla rodzin zastępczych zawodowych oraz prowadzących rodzinne domy dziecka przysługuje wynagrodzenie.

 

Co zyskują rodziny zastępcze?

Przede wszystkim sens i cel życia, a także poczucie, że można komuś bezinteresownie pomóc i przelać uczucia na spragnione miłości dziecko.

 

 

Zapraszamy do współpracy

Dyrektor

Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowy Dworze Gdańskim

mgr Dorota Betkier